Jaká podlaha je do garáže nejvhodnější?

Podlaha do garáže by měla plnit několik základních požadavků. Co tedy od podlahy do garáže očekáváme? Měla by být rozhodně odolná, funkční a nenáročná na údržbu. Dost často se také hovoří o její životnosti, která by měla být co možná nejdelší. A pochopitelně by měla podlaha v garáži odolat zátěži. Do garáže se hodí klasická dlažba, kamenný koberec,  dále nejrůznější nátěry nebo vinylová zátěžová podlaha.

Zámková dlažba do garáže

Tento typ dlažby se velmi často používá na příjezdové cesty a chodníky. Často se však zámková dlažba využívá také na garážové stání. Tato dlažba je však hodná spíše do dřevěných, ocelových a montovaných garážích na betonových patkách. Jde o dlažbu určenou pro pojezd. Pokládá se na štěrk a je rozebíratelná.

 

Epoxidová dlažba do garáže

Epoxidová pryskyřice je velmi rozšířená. Tento druh podlahy je oblíbený zejména pro moderní vzhled a možnost výběru barev. Nevýhodou může být zejména náročnost její aplikace. Bohužel jde také o podlahu, která je náchylná na chemikálie a provozní kapaliny. Také je poměrně kluzká. Dobře si tedy rozmyslete, zda je epoxidová podlaha opravdu nejlepší volbou.

Polyuretanový nátěr do garáže

Nátěr polyuretanovou barvou se do garáže bezesporu hodí. Polyuretanové nátěry jsou totiž odolné proti mechanickému poškození. Navíc jsou také protiskluzové. Jistě vás potěší také to, že polyuretanový nátěr je omyvatelný a lehce udržovatelný. Navíc přes něj nic neprosákne. V garáži jistě oceníte také to, že polyuretanový nátěr je odolný vůči olejům a chemikáliím. Důležité je tento nátěr natírat na suchý a čistý povrch. Pochopitelně by měl být také rovný. V případě, že máte v garáži čerstvě vylitou betonovou desku bude třeba počkat, až beton vyzraje a teprve potom ho natřít polyuretanovým nátěrem.

Vinylová podlaha do garáže

Plánujete, že vaši garáž budete využívat také jako kutilskou dílnu? Pak je vhodnou volbou vinylová podlaha. Ta se prodává ve formě skládačky. Na trhu jsou různě velké a různě barevné dílce. Vinylovou podlahu zvládnete hravě položit sami, pokud však máte obavy, že byste mohli udělat chybu, můžete to pochopitelně nechat na odbornících. A co na této podlaze v garáži oceníte asi nejvíce? Odolává nárazům a nečistotám. K dalším výhodám patří fakt, že jde o poměrně levnou podlahu. Naopak proti vinylové podlaze může hovořit fakt, že jde o podlahu se spárami, které mohou propouštět vlhkost. Navíc se připravte na to, že vinylová podlaha nemusí odolat chemikáliím.

Kamenný koberec do garáže

Líbí se vám podlahy, které vypadají jako kamenné koberce? Ano, na pohled je to opravdu krásná podlaha. Navíc odolává venkovním podmínkám. Vhodné je natřít ho hydroizolační vrstvou, potom kamenný koberec zvládne vodu i mráz. Navíc je protiskluzový. A také odolává chemikáliím. Bohužel však jde o podlahu, která je trochu složitější na údržbu. Připravte se na to, že čištění kamenného koberce je složitější. A také pokládka této podlahy vyžaduje zkušenosti. Pokud však toužíte právě po kamenném koberci, není nic jednoduššího, než požádat o pokládku odbornou firmu.

Je třeba tepelná izolace podlahy do garáže?

Budete mít vytápěnou garáž? Pak bude potřeba udělat také tepelnou izolaci podlahy. V případě, že plánujete garáž nevytápět, je zcela zbytečná také tepelná izolace podlahy. Jestliže budete garáž vytápět, pak je potřeba tepelná izolace v tloušťce 50 až 100 milimetrů. Pro zateplení podlahy můžete použít například expandovaný polystyren, který je vhodný pro zabudování do podlahy s vyšším zatížením.